TurkishBank Group, sürdürülebilirlik vizyonu ile içinde bulunduğu iş dünyasından başlayarak, tüm insanlık adına daha iyi bir gelecek yaratmak için değişim ve dönüşüme katkıda bulunmak üzere iklim ve çevre duyarlılığı yüksek çalışmaları önemsemekte ve öncelemektedir.

Bu vizyon ile TurkishBank Group iştirakleri Türk Bankası ve Türk Sigorta, küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik olarak bir dizi program sürdürmektedir. Bu kapsamda, TurkishBank Group küresel ısınma ve iklim değişikliğinin Kıbrıs’ı nasıl etkilediğine dikkat çekmek, yeşili korumak ve çözüm önerilerinin tartışılmasını sağlamak gayretiyle birçok  projeyi hayata geçirmektedir.

Nisan 2020’de TurkishBank Group’un karbon ayak izini küçültmek amacıyla faaliyete geçirilen Güneş Enerjisi Sistemi ile enerji ihtiyacının tümünü güneş panellerinden sağlayarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Dünya bırakmayı hedeflemektedir. Bu proje sayesinde, yıllık 576.201 kilogramlık karbon emisyonunun doğaya salınımının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. 

TurkishBank Group 2020 yılında kalplerde derin yaralar bırakan orman yangınından büyük zarar gören Kalkanlı Ovasını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği alanda 30 bin fidanla yeşertti. TürkBankası’nın ikinci ormanı olan bu orman, TurkishBank Group’un kuruluşunun 120. Yılına ithafen “120. Yıl Ormanı”olarak adlandırılmıştır.

 

Sürdürülebilirlik projelerinin temel misyonu, küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirgemeye imkan sağlayacak yeşil politikalar hakkında farkındalık yaratmaktır. 

Bu nedenle, TurkishBank Group olarak karbon ayak izimizi küçültmek ve bu konuda farkındalığı arttırmak için somut önlemler almaktayız.